Avsiktsförklaring

AVSIKTSFÖRKLARING gällande byte av fotbollsförening inom Västerbottensfotbollen. Om Västerbottensfotbollen låter barn och ungdomar utvecklas i lugn och ro i en positiv och trygg närmiljö utifrån Fotbollens Spela, Lek och Lär ökar chansen att Västerbottensfotbollen får fler aktiva spelare under längre tid.

VARFÖR EN AVSIKTSFÖRKLARING

Syfte med denna Avsiktsförklaring är att minska rörligheten med unga spelare mellan föreningar och istället förstärka de befintliga förenings- och utvecklingsmiljöerna.

Det kan finnas undantag som ger skäl till ett byte av förening. Dessa skäl är

  • Spelaren flyttar till annat område, stad eller ort
  • Spelaren inte har något lag på orten att spela i
  • Eller då synnerliga skäl föreligger (såsom utanförskap, mobbning eller liknande)

Ju fler fotbollsföreningar som ges möjlighet att stärka sina fotbolls- utvecklingsmiljöer för barn och ungdomar så ger det bättre förutsättningar att få fler spelare att fortsätta längre, vilket ger fler lag i respektive åldersgrupp, vilket ger möjlighet att erbjuda utvecklande serier för respektive åldersgrupp, vilket ger fler barn och ungdomar möjlighet att utvecklas i sin egen takt.

Allt detta innebär att Västerbottensfotbollen stärks både inom bredd- som elitfotbollen.

Deltagande föreningar

Dessa föreningar har skrivit under avsiktsförklaringen och deras kontaktpersoner och kontaktuppgifter ser ni nedan

Förening Kontaktperson Telefon Epost
Bureå IF Peter Helsing 070-388 96 21 helsing.peter@gmail.com 
Burträsk FF Helena Hultman 070-262 92 83 burtraskff@gmail.com 
Ersmarks IK Patric Eriksson Junes 070-679 29 50 kansliet@eik.se 
GUIF Hanna Mäki 073-819 01 08 hanna.maki@gimonasuif.se 
Kågedalens AIF Lennart Enmark 070-556 79 82 lennart.enmark@kagedalensaif.se 
Mariehems SK Peter Hugosson Wallgren 070-250 29 40 peter@mskumea.com
Morön BK Alfred Hellgren 070-254 61 08 alfred.hellgren@moron.se 
Ostvik IK Ulrica Forsgren 070-333 83 43  ulrica.forsgren@vasterbottensteatern.se 
Rödåbygdens IK Tony Lundström 073-666 01 86 tony.lundstrom@hotmail.com 
Rönnskär Railcare IF Ronny Berglund 070-634 75 40 rif@allt1.se 
Sandviks IK Erik Lindström 070-635 24 85 erik.sandvik2005@gmail.com 
Sandåkerns SK David Persson 070-205 05 80 david@anfield.se 
Sunnanå SK Johan Lingehall 070-291 96 98 johan@sunnanask.se 
Umedalens IF Ola Thurén 070-590 81 67 olathuren@hotmail.com