Historik - futsal

Här har vi samlat futsalhistorik, som SM-vinnare genom åren, maratontabell i SFL med mera.

(1994-2005 benämnt SM i 5-manna inomhus)

Skövde dominerade på herrsidan under många år. Här är det det SM-vinnande laget 2006.
  • 1994: Hammarby IF (Herr)
  • 1995: Hammarby IF (Dam)
  • 1996: Malmö FF (H) och Jitex BK/JG93 (D)
  • 1997: Malmö FF (H) och Bälinge IF (D)
  • 1998: Malmö FF (H) och Älvsjö AIK (D)
  • 1999: Trelleborgs FF (H) och Djurgårdens IF (D)
  • 2000: IF Sylvia (H) och Hammarby IF (D)
  • 2001: KB Karlskoga (H) och Umeå IK (D)
  • 2002: Eskilstuna City FK (H) och Karlslunds IF DFF (D)
  • 2003: Degerfors IF (H) och Bälinge IF (D)
  • 2004: Degerfors IF (H) och Linköpings FC (D)
  • 2005: Skövde AIK (H) och KIF Örebro DFF (D)
  • 2006: Skövde AIK (H) och KIF Örebro DFF (D)
  • 2007: Skövde AIK (H) och KIF Örebro DFF (D)
  • 2008: Skövde AIK (H) och IK Gauthiod (D)
  • 2009: Skövde AIK (H) och Gustafs GoIF (D)
  • 2010: Vimmerby IF (H) och Bollstanäs SK (D)
  • 2011: Falcao FC Stockholm (H) och Vasalunds IF (D)
  • 2012: FC Ibra (H) och Torslanda IK (D)
  • 2013: Göteborg Futsal Club (H) och Madesjö IF (D)
  • 2014: Malmö City FC (H) och Madesjö IF (D)
  • 2015: Göteborg Futsal Club (H) och Täby FK
  • 2016: IFK Göteborg Futsal (H) och Lindahl FF (D)
  • 2017: IFK Uddevalla (H) och Lindahl FF (D)
  • 2018: IFK Uddevalla (H) och Falcao FC (D)
  • 2019: IFK Uddevalla (H) och Falcao FC (D)
  • 2020: Hammarby IF FF Futsal och IFK Göteborg Futsal (D)
  • 2021: Hammarby IF FF Futsal och IFK Göteborg Futsal (D)

Tipshallsvenskan 1986-1995

Hallsvenskan startade 1982 (1984 på damsidan) som ett inofficiellt mästerskap, och spelades då med 6-mannalag i hockeyrinkar med sarg.
1985 gick man över till att spela på fullstor plan med 11-mannalag, och från 1986 fick turneringen officiell SM-status för fotboll inomhus.

  • 1986: AIK (H) och Öxabäck IF (D)
  • 1987: AIK (H) och Öxabäck IF (D)
  • 1988: Örgryte IS(H) och  Malmö FF (D)
  • 1989: Örebro SK (H) och Jitex BK (D)
  • 1990: IFK Göteborg (H) ochHammarby IF (D)
  • 1991: Hammarby IF (H) och Jitex BK (D)
  • 1992: IFK Norrköping (H) och Malmö FF (D)
  • 1993: Östers IF (H) och Sunnanå SK (D)
  • 1994: IFK Norrköping (H) och Gideonsbergs IF
  • 1995: IF Elfsborg (H)

SM Ungdomar

  • 1990: V Frölunda IF (P15)
  • 1991: Trelleborgs FF (P15); IFK Lidingö (F15)
  • 1992: Malmö FF (P15); Lindome GIF (F15)
  • 1993: Falköpings FK (P15); Hisingstads IS (F15)
  • 1994: Qviding FIF (P15); Hisingstads IS (F15)
  • 1995: IF Brommapojkarna (P15); FoC Farsta (F15)
  • 1996: IF Brommapojkarna (P15); AIK (F15); IF Elfsborg (P17); Bälinge IF (F17)
  • 1997: Lundby IF (P15); Vasalunds IF (F15); Örebro SK Ungdom (P17); Sunnanå SK (F17)
  • 1998: Djurgårdens IF (P15); Sätra SK (F15); BK Häcken (P17); QBIK (F17)
  • 1999: IF Elfsborg (P15); Staffanstorps GIF (F15); BK Häcken (P17); AIK (F17)
  • 2000: IFK Norrköping (P15); Huddinge IF (F15); BK Häcken (P17); QBIK (F17)
  • 2001: Malmö FF (P15); Valby/V Klagstorps BK (F15); IFK Norrköping (P17); QBIK (F17)
  • 2002: IF Elfsborg (P15); Madesjö IF (F15); IF Brommapojkarna (P17); Rågsveds IF (F17)
  • 2003: Malmö FF (P15); Malmö FF (F15); BK Häcken (P17); Bälinge IF (F17)
  • 2004: IF Brommapojkarna (P15); IF Brommapojkarna (F15); IF Elfsborg (P17); Eskilstuna United DFF (F17)
  • 2005: AIK (P15); IF Brommapojkarna (F15); IK Sirius FK (P17); Ornäs BK (F17)
  • 2006: Helsingborgs IF (P15); Malmö FF DFF (F15); IF Elfsborg (P17); Vimmerby IF (F17)
  • 2007: IF Brommapojkarna (P15); AIK (F15); Kalmar FF (P17); Malmö FF (F17)
  • 2008: IFK Värnamo (P15); AIK (F15); IF Sylvia (P17); KIF Örebro DFF (F17)
  • 2009: IF Brommapojkarna (P15); Hammarby IF DFF (F15); Karlslunds IF HFK (P17); AIK FF (F17)
  • 2010: IF Brommapojkarna (P15); Bele Barkarby FF (F15); IF Brommapojkarna (P17); AIK FF (F17)
  • 2011: Athletic FC (P15); Värtans IK (F15); Fässbergs IF (P17); Hammarby IF DFF (F17)
  • 2012: Lärje/Angereds IF (P15); Vasalunds DFF (F15); Västerås SK FK (P17); FC Höllviken (F17)
  • 2013: IF Brommapojkarna (P15); Vasalunds IF (F15); IFK Norrköping FK (P17); ÖSK Söder (F17)
  • 2014: Älvsjö AIK FF (P15); Hammarby IF DFF (F15); Örebro SK FK (P17); Umeå IK FF (F17)
  • 2015: Angered FC (P15); AIK FF (F15); Fässbergs IF (P17); Eskilstuna United DFF (F17)
  • 2016: IFK Umeå (P15); Borgeby FK (F15); Motala AIF FK (P17); BK Höllviken (F17)
  • 2017: Västerås SK FK (P15); AIK FF (F15); Sunnanå SK (P17); Jitex Mölndal BK (F17)
  • 2018: Västerås SK FK (P15); Lerums IS (F15); Bele Barkarby FF (P17); Borgeby FK (F17)
  • 2019: ÖrebroSyrianska IF (P15); Djurgårdens IF FF (F15); IFK Karlshamn (P17); Hammarby IF FF (F17)
  • 2020: Hammarby IF FF (F17); FK Karlskrona (P17)

Svenska Futsalligan, SFL, skapades till säsongen 2014/15. SFL spelades i två serier (Söder och Norr) med åtta lag i vardera fram till och med säsongen 2017/18.
2018/19 spelades SFL som en serie med 14 lag, till säsongen 2019/20 med tolv lag. I maratontabellen har bara seriematcher inräknats, ej matcher i slutspel eller kvalspel.

Kolumnerna visar antal säsonger - målskillnad - poäng.

Senast uppdaterad 2021-03-02.

    Säs Mål po
1 IFK Uddevalla 7 226 252
2 IFK Göteborg Futsal* 7 198 239
4 Örebro Futsal Club 7 63 219
3 Borås AIK 7 128 217
6 Örebro SK Futsalklubb* 7 151 204
5 Skoftebyns IF 7 45 195
9 Hammarby IF FF Futsal 4 106 167
8 Torslanda IK* 7 -114 143
7 Nacka Juniors FF 6 -63 142
11 Norrköping Futsalklubb 6 -100 113
13 Strängnäs Futsal Club 3 6 110
10 Falcao FC Stockholm 4 75 101
12 KFUM Linköping 5 -94 78
17 Athletic FC Eskilstuna 2 20 75
14 Malmö City FC 4 -35 75
15 Djurgårdens IF FF 3 -75 63
16 Täfteå IK 3 -48 40
18 Gothia Futsalförening 2 -13 26
19 GAIS Futsal 2 -25 25
27 Libertà Futsal Club 1 -54 20
20 IFK Skövde FK 1 -18 19
21 Söder Futsal 1 -18 13
22 Skövde United FC 2 -102 12
23 Team TGUngdom FF 1 -26 11
24 Futsal Club Mellerud 1 -42 7
25 Halmstads BK 1 -75 7
26 Futsal Club Frölunda 1 -116 0

*Not: IFK Göteborg Futsal inkl Göteborg Futsal Club 2014/15. Örebro SK Futsalklubb inkl Spartak Örebro Futsal Club 2014/15-2015/16. Torslanda IK inkl. Avenyn United FC 2014/15-2015/16.

UEFA Futsal Cup spelades första gången 2001/02. 2005/06 deltog ett svenskt lag för första gången. 2018/19 bytte tävlingen namn till UEFA Futsal Champions League.

Förkortningar: Pr= Preliminary Round, Kv1=Kvalomgång 1, MR=Main Round

Falcão FC

2011/12

Pr (i Trebinje): Leotar Trebinje, Bosnien-Hercegovina, 0-10; Tornado Chisinau, Moldavien, 1-2; Encamp, Andorra, 7-8.

Göteborg Futsal Club/IFK Göteborg Futsal

2013/14

Pr (i Göteborg): Eden College, Irland, 3-3; Perth, Skottland, 5-4; Pr Vitebsk, Vitryssland, 2-5.

2015/16

Pr (i Bern): Mobulu, Schweiz, 5-2; Sarajevo, Bosnien-Hercegovina, 1-13.

2016/17

Pr (i Wien): Kaiserebersdorf, Österrike, 2-1; Amsterdam, Nederländerna, 3-2; Cosmos, Estland, 2-1.
MR (i Varna): Nikars, Lettland, 2-5; Grand Pro Varna, Bulgarien, 6-5; Hamburg, Tyskland, 3-4.

Hammarby IF FF Futsal

2020/21

Pr: Vytis, Litauen, 1-3 (b).

2021/22

Pr: (i Viimsi): Viimsi, Estland, 3-1; Gentofte, Danmark, 5-6; Sparta Belfast, Nordirland, 8-2.
MR (i Gzira): Record Bielsko-Biala, Polen, 2-7; Luxol St Andrews, Malta, 2-3; Haladás, Ungern, 4-6.

FC Ibra

2012/13

Pr (i Varna): Grand Pro Varna, Bulgarien, 2-7; Ilves, Finland, 3-5; Cardiff, Wales, 8-0.

Malmö City FC

2014/15

Pr (i Sarajevo): Sarajevo, Bosnien-Hercegovina, 1-7; Baku, Azerbajdzjan, 0-10; Pr: Gibraltar 4-4.

Skövde AIK

2006/07

Pr (i Sofia): Tirana, Albanien, 8-5; Mladost, Bulgarien, 4-2; Hibernians, Skottland, 8-2.
Kv1 (i Split): Athina, Grekland, 5-2; Split, Kroatien, 1-5; Araz Naxcivan, Azerbajdzjan, 4-10.

2007/08

Pr (i Skövde): Jeepers, Malta, 8-2; Gracanica, Bosnien-Hercegovina, 2-1.
MR (i Chrudim): Beograd, Serbien, 2-5; Chrudim, Tjeckien, 3-7; Ilves, Finland, 6-3.

2008/09

MR (i Baku): Araz Naxcivan, Azerbajdzjan, 2-11; Bratislava, Slovakien, 1-7;  Nadin Sofia, Bulgarien, 2-3.

2009/10

MR (i Charleroi): Golden Futsal Team, Finland, 3-9; Athina, Grekland, 2-11;  Charleroi, Belgien, 1-10.

IFK Uddevalla

2017/18

Pr (i Uddevalla): Encamp, Andorra, 4-1; Tre Fiori, San Marino, 8-0; Jahn Regensburg, Tyskland, 1-3.

2018/19

Pr: (i Uddevalla) Celik, Montenegro, 4-2; Vængir, Island, 8-4; Leo, Armenien, 2-1.
MR: (i Nicosia) A&S, Italien, 0-6; APOEL, Cypern, 5-2; Mostar, Bosnien-Hercegovina, 4-8.

2019/20

MR: (i Uddevalla) Georgians Tbilisi, Georgien, 2-4; Weilimdorf, Tyskland, 0-4; Pesaro, Italien, 1-3.

Vimmerby IF

2010/11

Pr (i Keflavik): Keflavik, Island, 6-10; Eindhoven, Nederländerna, 1-12; Kremlin Bicêtre, Frankrike, 2-18