* Representatskapet 2014

Fotbollens Representantskap
Norsjös herrar kvar i fyran
Mary´s Home stannar i söder

LYCKSELE
Norsjös herrar kvar i fyran och ingen tvångsöverflyttning av Mary´s Home till norrfyran.

De där tre nyheter när fotbollens representantskap sammanträdde i Lycksele. Mötet blev sällsynt lugnt.
– Tror knappt vi haft ett så fridfullt möte, sammanfattade VFF-ordföranden Magnus Stenberg.
29 föreningar och sex styrelsemedlemmar fanns representerade.

Debatten som serieindelningar uteblev nästan helt. Detta sedan Röbäck fått en extrachans i div III. Därför blev inte FC Mary´s Home tvångsflyttat till norra fyran, vilket i sin tur medförde att Norsjö får stanna kvar i serien. Detta innebar att Burträsk, tvåa i sexan, fick chans i femman – och accepterade den.

Motionerna:

  • Kågedalens förslag om en serie för flickor 15 accepterades.
  • Nej fick Sörfors önskan om att lag som inte "vill gå upp" i högre serie inte ska flyttas ner till sexan.
  • Mary´s Home önskan att överflyttning, till exempel till div IV Norra, skulle lottas bland umeföreningarna, fick tummen ned.
  • Nej även till IFK Umeås vädjan om överåriga spelare i ungdomsfotbollen, 7-14 år.
  • Sorseles förslag om fördelning av rese- resp domarkostnader för 17-årslagen accepterades.
    BO FUHRMAN

Serieindelningen 2015
Representantskapet fastställde följande serieindelningar:
Div IV Norra: Artic Cat, Bergsbyn, Bureå, Jörn, Kågedalen, Lövånger-Uttersjöbäcken, Lycksele, Malå, Morön 2, Norsjö, Robertsfors och Sunnanå.
Div IV Södra: Ersmark, Mary´s Home, Gimonäs, Holmsund, IFK Umeå 2, Mariehem 2, Sandvik, Sandåkern, Stöcke, Sörfors, Sörmjöle och Umedalen.
Div V Norra: Boliden, Burträsk, Clemensnäs, Drängsmark, Gunnarn, Medle, Mjövallen, Myckle, Ostvik, Renbergsvattnet, Storm och Sorsele.
Div V Södra: Ersmark, Obbola, Höjden, Hörnefors, Rundvik, Åkullsjön/Bygdsiljum, KFUM Umeå, Robertsfors 2, Röbäck 2, Rödå/Hås/VIF, Spöland Vännäs och Team TGU.
Div VI Norra (utsträckt anmälningstid till sista januari): Ariana, Bastuträsk, Byske, Ålund, Kågedalen 2, Myckle 2, Malå 2, Risliden/Lossmen, Sunnanå 2, Rönnskär Ralcare 2, och Vebomark.
Div VI Södra: Bjuholm, Dorotea, FBIK/Sävar/Täfteå, Gimonäs 2, Hörnsjö, KFUM Umeå 2 och Umgransele.
Damer, div II Norra: Gammelgården, Infjärden, Kiruna, Lira, Luleå, Myckle, Piteå 2, Storfors, Trångfors och Öjebyn.
Div II Södra: Clemensnäs, Flurkmark, Gimonäs, Hägglunds, Hörnsjö, Modo, Själevad, Spöland Vännäs, Umeå IK och Umeå Södra 2.
Div III Västerbotten: Betsele, Bureå, Clemensnäs 2, Sunnanå 2, Gimonäs 2, Kågedalen, Mariehem 2, Morön 2, Rönnskär Railcare och Sandvik.
Div IV Norra (utsträckt anmälningstid till sista januari): Burträsk 2, Kågedalen 2, Malå, Medle, Morön 3, Nysätra och Betsele 2.
Div IV Södra: Ersmark, Hörnsjö 2, IFK Umeå, Mariehem 3, Sävar/Åkullsjön 2, Umedalen/Sandåkern/Sörfors, Vilhelmina och Vindeln.

Foto: BO FUHRMAN
FOTBOLLSSNACK.
VFF:s kanslichef Lars Lindgren, i mitten, snackade fotboll med Clemensnäs Lennart Larsson, t v, och Kågedalens Johan Logart Viklund.